Koło WROCŁAW

KOŁA MZC » Koło WROCŁAW

Koło MZC we Wrocławiu - prezes Józef Mleczko.

Na początku roku Koło liczyło 7 członków. Niestety zmarła 1 osoba i na koniec pozostało nas sześć osób.

Koło nie posiada własnej siedziby, a zebrania odbywają się głównie w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej oraz w lokalu SARP, natomiast dokumentacja znajduje się na ul. Rogowskiej 28/4 we Wrocławiu.

W roku sprawozdawczym odbyło się jedno protokołowane zebranie Zarządu, a ogółu członków Koła – 12, w tym 2 z referatami prof. E. Niemczyka – Grób Tutanchamona (frekwencja 28 osób) oraz – Od wieży Babel do drapaczy chmur (31 osób).

Nasza koleżanka Beata Bigda (emerytowany architekt i pianistka klasyczna) występowała jako pianistka wraz z zespołem muzyki klasycznej „Dolnośląskie Salony Muzyczne” na trzech koncertach: we Wrocławiu – w Zamku Leśnickim, w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej oraz w Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji EuRegionKom w Pieńsku k/Zgorzelca.

Widać, że stan osobowy Koła zmniejsza się. Ratujemy się, organizując spotkania wspólnie z emerytami architektami w ich lokalu. Przeciętny udział uczestników spotkań to 9-12 osób ( w tym około 4-5 to członkowie MZC).

W nawiązaniu do wniosków wrocławskiego Koła MZC z lat 2022/2023 – na przełomie grudnia 2024 i stycznia 2025 pojawiła się pierwsza propozycja nawiązująca do istniejącego projektu: „Ogród Dwóch Brzegów”, która może stać się zaczynem dla realizacji idei uzupełnienia planu rewitalizacji i wzbogacenia kulturowego polskiego i czeskiego Cieszyna. Propozycja ta dotyczy między innymi grupy wrocławskich sportowców regularnie od dziewięciu lat odwiedzających Cieszyn. W ramach współpracy z samorządem oraz Ministerstwem Sportu można wspólnie wystąpić o rozpoczęcie tworzenia przy al. Jana Łyska Centrum Szkoleniowego niszowych sportów letnich, tj.: jazdy na rolkach, wrotkach i deskorolkach, mocno zyskujących na popularności.

Centrum – jako obiekt wielofunkcyjny – mogłoby posiadać też funkcje służące miejscowej społeczności, takie jak: sklep wielobranżowy, sale wielofunkcyjne, pomieszczenia użyteczności publicznej (biura, apartamenty, pomieszczenia hotelowe z salą konsumpcyjną).

Prócz ww. funkcji można by zbudować skatepark na terenie od dawna niezagospodarowanym – przy cieku wodnym (rzeka Puńcówka). Zakres działań mógłby sięgnąć dalej, np. aż po niezagospodarowany obiekt dawnego młyna, czy pozostający dziś w rękach prywatnych budynek zabytkowej kręgielni.

Facebook
MZCnew version 11