Koło nr 1 CIESZYN /Centrum/
KOŁA MZC » Koło nr 1 CIESZYN /Centrum/
Koło nr 1 CIESZYN "Centrum"
Prezes: Elżbieta Holeksa-Malinowska. Prezes honorowy: Karol Kajzer.
Liczebność Koła na dzień 1.01.2024 r. wynosiła 62 osoby. W trakcie roku przybyło 8 osób, ubyło 7, zatem 31.12.2024 r. stan osobowy ukształtował się na poziomie 63 członków.
Koło nie posiada własnej siedziby, zatem zebrania Zarządu bądź ogólne członków Koła nr 1 odbywały się w Domu Macierzy. Dysponujemy własnym projektorem i ekranem, które są wykorzystywane podczas spotkań, wzbogacanych prelekcjami i prezentacjami multimedialnymi.
Dokumentacja Koła znajduje się u prezesa, sekretarza i skarbnika Koła, a w trakcie roku odbyło się 10 protokołowanych zebrań Zarządu i 10 zebrań ogółu członków.
W minionym roku dwaj członkowie naszego Koła Władysław Kristen i Włodzimierz Świątek zostali uhonorowani Laurami Srebrnej Cieszynianki.
Oprócz tego Aktami Uznania doceniono pracę na rzecz z Koła: Anny Bojdy, Jadwigi Huczały, Władysława Kristena, Stanisława Malinowskiego, Wandy Milerskiej, Małgorzaty Ryszkowskiej i Józefa Stoszka.
IMPREZY ZORGANIZOWANE PRZEZ KOŁO I SEKCJE
Zebrania Zarządu i zebrania klubowe odbywają się co miesiąc z przerwą wakacyjną w lipcu i sierpniu, w siedzibie Zarządu Głównego MZC przy ul. Pawła Stalmacha w Cieszynie. W roku sprawozdawczym 2024 odbyło się 10 spotkań klubowych, w tym wycieczka do Izby Oświęcimskiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. W grudniu natomiast Zarząd Koła zorganizował spotkanie świąteczno-noworoczne.
Koło prowadzi obszerną działalność kulturalno-oświatową. Prelegenci omawiają ciekawe zagadnienia z historii, kultury i nauki dotyczące ziemi cieszyńskiej i nie tylko. Koło posiada zakupiony z własnych funduszy projektor oraz ekran, co bardzo uatrakcyjnia wykłady. Macierzowcy z Koła nr 1 „Centrum” są aktywni i chętnie uczestniczą w przedsięwzięciach Zarządu Głównego czy władz miasta. Sami też inicjują imprezy kulturalne. Są zaangażowani w działalność innych instytucji, w tym m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Biblioteki Miejskiej czy Klubu Poetyckiego „Salonik Cieszyński”. Nasi członkowie działają również w radach samorządowych Dębowca, Hażlacha, Powiatu Cieszyńskiego, także w Radzie Miejskiej Cieszyna. Koło ściśle współpracuje z Zarządem Głównym MZC. Członkowie uczestniczą i pomagają w organizacji „Koncertu Noworocznego” w Teatrze im Adama Mickiewicza, przy organizacji pracy kostiumerni, uczestniczą w pocztach sztandarowych asystujących sztandarowi Macierzy (Święto Konstytucji 3 Maja, rocznica wybuchu II wojny światowej). Od wielu lat z okazji Święta Zmarłych delegacje Koła nr 1 odwiedzają i zapalają znicze na grobach Macierzowców i ludzi zasłużonych dla regionu, a grobów do odwiedzenia jest ponad 70 po polskiej i czeskiej stronie Olzy.
W Kole pielęgnowana jest pamięć o jubileuszach urodzinowych naszych członków. Z okazji 91 rocznicy urodzin mieszkająca w Czeskim Cieszynie pani Wanda Milerska w kwietniu otrzymała Akt Pochwalny, mały prezent i oczywiście moc życzeń. Należy zaznaczyć, że pani Wanda należy do najbardziej zacnych darczyńców naszego Koła.
Od blisko 30 lat prowadzona jest kronika wydarzeń klubowych. Obecnie kronikę prowadzi członek Zarządu Koła, pan Henryk Żabicki, a informacje o naszej działalności są regularnie umieszczane na portalu ox.pl oraz na facebooku.
Nasza członkini, pani prezes Elżbieta Holeksa-Malinowska w 2024 r. wydała kolejny tomik wierszy pt. Zapiśnik czyli damska torebka.
Niestety w 2024 r. spotkały nas trzy smutne wydarzenia:
- 17 marca 2024 zmarł pan Józef Wierzgoń wielce zasłużony na Zaolziu działacz polonijny, Członek
Honorowy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej,
- 24 marca 2024 r. zmarła pani Aldona Wojnar zasłużona członkini Zarządu Koła nr 1,
- 16 grudnia 2024 r. zmarł pan Henryk Cienciała, członek naszego Koła.
Szczegółowy wykaz spotkań i zaproszonych gości w 2024r :
- 10 stycznia 2024 – nasz gość, pan Piotr Sikora, przybliżył słuchaczom sylwetkę Pawła Niemca, cieszyniaka, osoby nietuzinkowej, bohatera II wojny światowej, lotnika, który brał udział w bitwie o Anglię. Pan Piotr Sikora materiały czerpał z polskich i angielskich archiwów. Na temat postaci Pawła Niemca i innych polskich pilotów biorących udział w bitwie o Anglię napisał kilkanaście książek.
- 14 lutego 2024 – pan Henryk Białowąs, wielki pasjonat wydarzeń II wojny światowej, z zapałem śledzi losy i udział mieszkańców ziemi cieszyńskiej w działaniach szczególnie na froncie zachodnim i z wielkim zaangażowaniem dba, by pamięć o nich nie zaginęła.
- 13 marca 2024 – Walne Zebranie Członków Koła.
- 10 kwietnia 2024 – z okazji 5. rocznicy śmierci pana Mariusza Makowskiego byłego członka Koła nr 1 i prezesa Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, zaprosiliśmy pana Stefana Króla, który przypomniał i przybliżył nam ważną tę postać.
- 8 maja 2024 – odbyła się promocja tomiku wierszy Zapiśnik czyli damska torebka Elżbiety Holeksy-Malinowskiej, poetki cieszyńskiej. W promocji i przybliżeniu wierszy słuchaczom pomogła autorce pani Zdzisława Mielczarska, znana z pięknej, profesjonalnej interpretacji wierszy.
- 12 czerwca 2024 – wycieczka do Izby Oświęcimskiej, znajdującej się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Pracownicy GOK-u opowiedzieli nam ciekawą historię powstania Goleszowa, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów goleszowskiej cementowni. Przybliżono nam smutne wydarzenia utworzenia w cementowni podobozu oświęcimskiego, aż do jego likwidacji i tzw. Marszu Śmierci w styczniu 1945 r.
- 13 sierpnia 2024 – mimo przerwy wakacyjnej wszyscy członkowie Zarządu Koła i przewodnicząca Komisji Rewizyjnej wzięli udział jako jedyna delegacja spośród Kół Macierzy w złożeniu kwiatów pod pomnikiem Pawła Stalmacha założyciela Macierzy, z okazji 200. rocznicy jego urodzin.
- 11 września 2024 – członek naszego koła pan Wojciech Święs zaprezentował postać Pawła Stalmacha z okazji 200. rocznicy urodzin tego wielkiego działacza społecznego i narodowego na Śląsku Cieszyńskim.
- 9 października 2024 – spotkanie z nowo wybraną na drugą kadencję burmistrz Cieszyna panią Gabrielą Staszkiewicz. Poruszonych i dyskutowanych tematów było wiele, zważywszy że pewne rejony Cieszyna były świeżo dotknięte sytuacją powodziową. Pani burmistrz nakreśliła plan działania i priorytety na kolejne lata. Program jest bogaty i należy tylko życzyć by udało się go zrealizować.
- 13 listopada 2024 - na zebraniu pani Małgorzata Kunc członkini naszego Koła, nawiązując do czerwcowej wycieczki poszerzyła nasze wiadomości na temat podobozu oświęcimskiego w Goleszowie.
- 11 grudnia 2024 – spotkanie świąteczno-wigilijne rozpoczął się krótki wieczór poetycko-muzyczny. Świąteczne i noworoczne wiersze cieszyńskich poetów zgromadzonych przy „Saloniku Cieszyńskim” zaprezentowali Zdzisław Mielcarska, Halina Kożusznik, Krystyna Radziszewska, Stanisław Malinowski, Henryk Żabicki oraz Elżbieta Holeksa-Malinowska. Oprawę muzyczną przygotował Artur Papierski, który śpiewał znane szlagiery świąteczne, akompaniując sobie na gitarze. W drugiej części spotkania przy akompaniamencie gitary wszyscy śpiewaliśmy znane i lubiane kolędy, a na zakończenie składaliśmy sobie życzenia, a pani Scherle zebrała wokół fortepianu kilkunastu uczestników spotkania, którzy kontynuowali śpiewanie kolęd.