Koło MZC ZEBRZYDOWICE
KOŁA MZC » Koło MZC ZEBRZYDOWICE
Koło MZC w Zebrzydowicach, Prezes Koła: Henryk Franek
Stan liczebny Koła 1.01.2024 r. wynosił 77 członków. W trakcie roku ubyło 5 osób, zmarła 1, zatem na koniec roku liczba członków zamknęła się na poziomie 71 osób.
Koło nie posiada własnej siedziby, a zebrania odbywają się w pomieszczeniach gościnnego Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach. Dokumentacja znajduje się u prezesa, a finansowa u skarbnika.
W roku sprawozdawczym 2024 odbyło się 5 protokołowanych zebrań Zarządu Koła, których. tematyka koncentrowała się na najważniejszych sprawach wynikających ze statutu, jak również problemy bieżącej działalności, w tym realizacja podjętych uchwał, ustalenie planu pracy na 2024 rok i monitorowanie jego realizacji. Zorganizowano 1 zebranie ogółu członków.
Za aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej nasza koleżanka Urszula Skowron, sekretarz Koła otrzymała „Medal Pawła Stalmacha”. Z kolei „Złotą Odznaką Macierzy” uhonorowano: Krystynę Dordę, Irenę Klocek oraz państwa Teresę i Stanisława Koplów.
IMPREZY ZORGANIZOWANE PRZEZ KOŁO I SEKCJE
Wśród imprez organizowanych przez Koło Macierzy wymienić należy:
- 18 stycznia 2024 – spotkanie z niezwykłym podróżnikiem kpt. Jerzym Radomskim, który przebył ponad 240 tysięcy Mm. Jerzy Radomski urodził się 22 lipca 1933 roku w Klewaniu. Zawód wyuczony – elektryk Zawód wykonywany – wagabunda. Na pokładzie jachtu „Czarny Diament” w latach 1978-2010 przebył ponad 240 tys. mil morskich, co jest odpowiednikiem jedenastokrotnego okrążenia obwodu Ziemi lub siedmiokrotnego okrążenia globu drogą morską! Podczas trwającego 32 lata – najdłuższego rejsu w historii polskiego żeglarstwa – odwiedził 82 państwa i 449 portów. Prelegent w niezwykle ciekawy sposób, w prezentacji multimedialnej przedstawił zebranym długi okres swojego życia spędzonego na morzach i oceanach świata. Opowiedział o codziennym życiu zwyczajach, zabawach i pracy ludzi, których spotkał. W spotkaniu wzięło udział 37 osób.
- 25 stycznia 2024 – uroczystości upamiętniające 105. rocznicę obrony Śląska Cieszyńskiego. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod krzyżem upamiętniającym miejsce śmierci mjr. Cezarego Hallera w Kończycach Małych, po czym w Zebrzydowicach odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny, a następnie na cmentarzu parafialnym przy grobie 7 nieznanych żołnierzy odbył się Apel Poległych z asystą kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Nowego Sącza, a także z udziałem Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Konsula RP w Czechach, przedstawicieli Powiatu Cieszyńskiego, włodarzy Gminy Zebrzydowice i czworga członków naszego Koła Macierzy.
- 3 maja 2024 – Święto Konstytucji 3 Maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – członkowie Koła składali znicze i kwiaty w miejscach pamięci oraz uczestniczyli w uroczystej Msz św. w intencji ojczyzny. Udział 6 osób.
- 24 maja 2024 – członkowie naszego Koła tworzyli poczet sztandarowy Macierzy, uczestnicząc w strojach cieszyńskich w jubileuszu 150-lecia Szkoły Podstawowej w Kaczycach.
- 30 maja 2024 – XII Powiatowy Konkurs Gwary - członkowie Koła w jury.
- 1 czerwca 2024 – Koło zorganizowało z okazji Dnia Dziecka „Zabawę na rowerze” z udziałem 32 uczestników.
- 8 czerwca 2024 – uczestnictwo delegatów Koła w zwyczajnym, sprawozdawczym Walnym Zjeździe Delegatów Macierzy.
- 9 czerwca 2024 – członkowie Koła uczestniczyli w XIV Dniu Tradycji, Stroju i Pieśniczki Regionalnej pn. My też kiesi młodzi byli i do szkoły my chodzili w Strumieniu.
- 17 czerwca 2024 – członkowie Koła uczestniczyli w spotkaniu Klubu Literackiego „Nadolzie”, w siedzibie Macierzy, a poświęconego poecie śp. Pawłowi Małyszowi, o którym prelekcję wygłosił pan Wacław Morawski.
- 26 czerwca 2024 – benefis pani Teresy Waszut w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej.
- 25 sierpnia 2024 – udział 10 członków Koła w Gminnych Dożynkach w Zebrzydowicach.
- 7 września 2024 – współorganizacja z GOK Zebrzydowice Rodzinnego Rajdu Rowerowego im. Bronisława Żagana, z udziałem 101 osób. Były dobra pogoda, miła atmosfera, smaczna grochówka, a także losy i nagrody dla najmłodszych uczestników.
- 8 września 2024 – u dział członków Koła w uroczystościach związanych z Dniem pamięci Ofiar Holokaustu. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Kończycach Wielkich oraz w miejscach upamiętniających ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej Żydów w Zebrzydowicach i przy macewie na cmentarzu parafialnym w Zebrzydowicach.
- 24 września 2024 – Koło zorganizowało „Tradycyjne Dymfoki” z udziałem 30 osób.
- 24 października 2024 – członkowie Koła uczestniczyli w uroczystościach jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach.
- 1 listopada 2024 – Święto Wszystkich Świętych – jak co roku nawiedziliśmy groby zmarłych Macierzowców, zapalono znicze i umieszczono plakietę Macierzy „Pamiętamy” .
- 6-12 listopada 2024 - Koło MZC wraz z GOK Zebrzydowice w „Galerii nad Młyńszczokiem” zorganizowało unikalną wystawę „Skarby druku: dziedzictwo zabytkowych książek”. Wystawa cieszyła się dużą popularnością.
- 11 listopada 2024 – udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Zebrzydowicach, składanie kwiatów i zniczy, uczestnictwo w Mszy św. w intencji Ojczyzny, a następnie uczestniczyliśmy w uroczystości wręczenia nagród „Lauru Srebrnej Cieszynianki”.
Członkowie Koła MZC w Zebrzydowicach biorą udział w imprezach kulturalno-oświatowych, wystawach, prelekcjach, które odbywają się na terenie gminy oraz powiatu, gdyż Macierzowcy są członkami, aktywnie działającymi w różnych gremiach i organizacjach. Bierzemy udział także w imprezach na terenie Czech, których organizatorem jest PZKO w Karwinie i Petrovicach, w tym w corocznym w Rajdzie Szlakiem Walk Pierwszego Powstania Śląskiego (w tym roku odbył się w dniu 17 sierpnia 2024). Start nastąpił Zebrzydowicach, a trasa biegła przez Zebrzydowice - Petrovice - Godów. Patronat Honorowy sprawował Konsulat Generalny w Ostrawie. Organizatorami Rajdu były Gminy Zebrzydowice, Pertovice i Godów oraz Miejscowe Koło PZKO w Petrovicach, a współorganizatorami: GOK Zebrzydowice, Koło MZC w Zebrzydowicach, Koło Turystyki Rowerowej Godów i Sekcja Kolarska Beskid Śląski w Republice Czeskiej. Ponadto pod tablicą pamiątkową, poświęconą uczestnikom Powstań Śląskich w latach 1919-1921 przy kościele w Zebrzydowicach złożono wiązankę kwiatów.
3 sierpnia 2024 braliśmy udział w uroczystości upamiętnienia Ofiar Tragedii Żywocickiej w Hawierzowie – Żywocicach (Republika Czeska) składając kwiaty pod Pomnikiem Ofiar.
Strona WWW Koła: www.macierz.czynne24.net/