Koło MZC GRODZIEC ŚLĄSKI

KOŁA MZC » Koło MZC GRODZIEC ŚLĄSKI

Koło MZC GRODZIEC ŚLĄSKI - Prezes Koła: dr Irena Skrzyżala

Zarząd Koła MZC w Grodźcu:

  •    Irena Skrzyżala (prezes)
  •                                 (I wiceprezes)
  •    Józef Król (II wiceprezes i skarbnik)
  •    Elżbieta Wiencek (sekretarz)
  •    Karol Baszczyński (członek)
  •    Stanisław Cebulak (członek)
  •    Piotr Kawulok (członek)
  •    Bogusław Moczała (członek)

Komisja Rewizyjna:

  • Stefania Leśnik
  • Jan Herda
  •  Renata Moczała

 

W dniu 1.01.2024 r. stan liczebny Koła wynosił 80 osób i wciągu roku ubyła 1, przybyły 4, zatem na koniec roku liczba członków wzrosła do 83.

Zebrania odbywają się w sali OSP w Grodźcu, w Cafe Oficynie także w Grodźcu, a dokumentacja Koła znajduje się u prezesa i skarbnika Koła. W roku sprawozdawczym odbyło się 9 zebrań Zarządu i 9 ogółu członków.

Nasi członkowie uzyskali: Józef Król – godność Członka Honorowego MZC, a koleżanki Janina Gazda, Jadwiga Lipska i Elżbieta Wiencek – otrzymały „Złote Odznaki Macierzy”.

IMPREZY ZORGANIZOWANE PRZEZ KOŁO I SEKCJE

  1. 2024-01-22  Jasełka.

22 stycznia 2024 r. członkowie naszego Koła zostali zaproszeni do ZSP w Grodźcu, gdzie mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć i wysłuchać przepięknej inscenizacji Jasełek w wykonaniu uczniów grodzieckiej podstawówki. Dziękujemy Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu za wieloletnią współpracę, dzięki której możemy powrócić do szkolnych lat, przypomnieć sobie i porównać sceniczne dokonania byłych i współczesnych uczniów. Liczba uczestników – 35 osób.

1. 2024-02-28 Walne Zebranie Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej TMR w Grodźcu.

W trakcie Zebrania przedstawiono: sprawozdanie Zarządu z działalności za rok 2023 (prezes Zarządu Koła Irena Skrzyżala w formie multimedialnej prezentacji), sprawozdanie finansowe – skarbnik Józef Król, oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – Jadwiga Mika.

Sprawozdania przyjęto jednogłośnie i także jednogłośnie udzielono absolutorium Zarządowi.

W dalszej części zebrania wiceprezes Józef Król przedstawił „Rozważania o najdawniejszych dziejach Grodźca ”. Liczba uczestników – 34 osoby.

  1. 2024-03-21 – Wieczornica zadumy, optymizmu i radości!

W pierwszy dzień wiosny spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować miniony niedawno Dzień Kobiet, dzień Mężczyzn oraz nadchodzące Święta  Wielkanocne.

Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna oraz Prezes Zarządu Głównego Macierzy Cezary Tomiczek, a wiosenny klimat naszego biesiadowania zapewnił zespół Duo  Kabat.

Z kolei w nadchodzący okres Świąt Wielkanocnych wprowadził nas kolega  Jacek Proszyk, zabierając nas na interesujący, wirtualny spacer po cmentarzu i zapoznając z symboliką Zmartwychwstania na osiemnastowiecznych płytach nagrobnych.

Całości dopełnił poczęstunek kółka kulinarnego. Bufet z przygotowanymi przekąskami i świąteczno- wiosennymi akcentami prezentował się na wyjątkowo smakowicie, a na stołach nie zabrakło też słodkich wypieków. To było niezapomniane spotkanie, pełne radości i wyjątkowej atmosfery, w którym uczestniczyło 65 osób.

Za sfinansowanie oprawy muzycznej dziękujemy pani Agnieszce Bronowskiej – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy.

  1. 2024-05-22 – Zielonoświątkowa wajecznica i opowieść o wyprawie pod koło podbiegunowe.

Jak nakazuje tradycja, Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu i Koło Pszczelarzy w Grodźcu spotkały się przy tradycyjnej zielonoświątkowej wajecznicy i przepysznych domowych wypiekach, aby biesiadować na świeżym powietrzu w wiosennym klimacie. Była zatem wajecznica, pyszny smalec, a do tego domowe ogórki kiszone i pyszne tematyczne ciasteczka,

Zanim jednak zasiedliśmy do biesiadnych stołów, Daniel Kornak opowiedział nam o wyprawie pod koło podbiegunowe, gdzie wraz z małżonką spędził kilka dni oglądając wieloryby, podziwiając niezwykły teatr zorzy polarnej i jeżdżąc psimi zaprzęgami po zaśnieżonych okolicach Tromso w Norwegii. Oczywiście nie zabrakło ciekawostek na temat norweskiej kuchni i podbiegunowej codzienności. Tradycyjne jedzenie w Norwegii różni się od kuchni kontynentalnej Europy, ryby odgrywają tu kluczową rolę, świeży łosoś i dorsz atlantycki dominują w norweskich restauracjach i domach. Renifery, łosie, jelenie i cietrzewie to popularne dziczyzny, które często goszczą na norweskich stołach.

Liczba uczestników – 62 osoby.

  1. 2024-06-26 – O Marii Koterbskiej i ciekawych miejscach Bielska-Białej – wykład Jacka Kachela.

Setna rocznica urodzin Marii Koterbskiej, to nie tylko okazja do uczczenia pamięci piosenkarki, ale także możliwość podkreślenia jej wkładu w polską kulturę muzyczną. Jej niezaprzeczalny talent, charyzma i niepowtarzalny głos sprawiły, że na zawsze zapisały się w historii polskiej muzyki.

Historyk, dziennikarz, fotograf, autor licznych książek i publikacji o historii Bielska-Białej Jacek Kachel przedstawił nieznane fakty z życia piosenkarki. Ukazał, w jaki sposób i dlaczego Służba Bezpieczeństwa PRL inwigilowała artystkę, która pomimo aresztowania, intensywnej inwigilacji i prób pozyskania na tajnego współpracownika zwycięsko wyszła ze zmagań z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa.

Podczas spotkania  przedstawiona została też ciekawa historia dotycząca ratusza w Bielsku-Białej.

Gmach położony przy Placu Ratuszowym to jeden z charakterystycznych budynków Bielska-Białej. Ten okazały i reprezentacyjny gmach, wyraźnie nawiązuje do architektury Wiednia. W budynku, obok władz miejskich znalazły swe siedziby Komunalna Kasa Oszczędności oraz policja i straż miejska. Bielsko-Biała to miasto wielu tajemnic i sekretów, a schrony, tunele i bunkry znajdują się w wielu lokalizacjach m.in. w parku za ratuszem.

Do tunelu ucieczkowego wchodzi się w prawym skrzydle ratusza. Wiodą do niego czarne drzwi. Na początku jest bardzo wysoki i szeroki, ale w miarę przemieszczania - tunel składa się z siedemnastu odcinków - staje się coraz niższy i węższy. Ostatni odcinek ma już wysokość około 1,35 metra, a wychodzi się z niego w parku za ratuszem. W latach 60. władze miasta na końcu tunelu dobudowały betonowy schron przeciwatomowy na około 20-30 osób.

Naprzeciwko wyjścia z tunelu-schronu znajduje się wejście do szczeliny przeciwlotniczej wybudowanej w 1941 roku. Szczelina jednorazowo mogła pomieścić około 280 osób. Dla większego bezpieczeństwa podzielona jest grodziami. Historyk Jacek Kachel jest zdania, że w latach około 1945-55 było to miejsce straceń. W 1945 roku korzystało z niego NKWD, a potem bezpieka. Obie te instytucje miały bowiem siedzibę w nieodległym budynku przy dzisiejszej ul. ks. Stanisława Stojanowskiego 18.

Liczba uczestników – 38 osób.

  1. 2024-09-12 

Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu Średnim jest ewenementem w skali kraju. Powstało dzięki hojności bosmana Erwina Pasternego – jednego z mieszkańców Jaworza. Bosman pływał po całym świecie, zgłębiając jednocześnie tajniki życia oceanów. Łowił, a następnie preparował różne stworzenia morskie. Część swojej kolekcji okazów przyrody mórz południowych podarował szkole w Jaworzu. W 2014 roku zbiory przeniesiono ze szkoły do nowo wybudowanego budynku Muzeum. Najciekawszymi eksponatami są m.in. żółw morski, rekiny (w tym rekin młot), ośmiornice, mięczaki, jeżowce, większość eksponatów jest świetnie zachowana.

          Liczba uczestników: 15

 

  1.   2024-09-30  Motocyklem do Gambii - prelekcja multimedialna.

21 tyś. km w 24 dni – trasę jak Paryż-Dakar przejechali i opowiedzieli nam o tej  niesamowitej wyprawie,  członek naszego Koła Seweryn Dróżdż wraz z małżonką. Gambia to kraj położony na zachodzie Afryki nad Oceanem Atlantyckim. To, co ją  wyróżnia, to wyjątkowo pozytywne nastawienie mieszkańców do turystów – nie bez powodu kraj ten jest nazywany Uśmiechniętym Wybrzeżem Afryki.

Motocykl na tę eskapadę został specjalnie kupiony i przygotowany, rozebrany do ostatniej śrubki aby być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje. Motocykl spisał się świetnie, a zepsuł się już pod domem przy powrocie.

Ludzie w Gambii pomimo ubóstwa są weseli i przyjaźni. Afrykańska specyfika – brak pośpiechu mieszkańców, długie oczekiwanie przy załatwianiu spraw, konieczne targowanie się przy zakupach, stalowe nerwy, żeby dostosować się do warunków panujących na drogach, wszyscy trąbią, ale nikt nie przestrzegają przepisów.

Spotkania z ludźmi to największa wartość wyprawy, stąd przesłanie podróżować warto, bo wspomnienia  pozostają na całe życie!

          Liczba uczestników – 32 osoby.

 

  1. 2024-11-22 Konferencja Jubileuszowa Koła

W Konferencji Jubileuszowej z okazji 95. rocznicy powołania w Grodźcu Koła Macierzy Szkolnej oraz 15. rocznicy reaktywacji Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, prawnego spadkobiercy Macierzy Szkolnej, pn. „Grodziec w dziejach i na mapie Śląska Cieszyńskiego” udział wzięło 120 osób.

Podczas Konferencji gościliśmy Prezesa Zarządu Głównego MZC dr. Cezarego Tomiczka oraz członków ZG: Jolantę Skórę, Władysławę Magierę, Henryka Franka, a także Przewodniczącego Rady Gminy Jasienica Czesława Machalicę i Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Jasienicy prof. Stanisława Rajbę.

Podczas Konferencji wygłoszono 3 referaty: prof. dr. hab. Wacław Gojniczek pt. Wpływ rodu Grodzieckich na gospodarczy rozwój Śląska Cieszyńskiego, mgr Władysław Michał Żagan pt. Historia Śląska Cieszyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem historii Grodźca w świetle nowych badań i archeologicznych odkryć”, inż. Józef Król pt. Wacław Grodziecki i jego kartograficzne osiągnięcia.

We współpracy z dyrekcją ZSP w Grodźcu i gronem pedagogicznym oraz dzięki występowi utalentowanej grodzieckiej młodzieży zaprezentowana została inscenizacja fragmentów sztuki Obora Helmuta Kajzara, której akcja dzieje się w Grodźcu w latach 50. ub. stulecia.

Oprawę muzyczną Konferencji zapewnił występ Dominiki Skowrońskiej.

 

  1.  2024-12-14 Odsłonięcie tablicy poświęcona Helmutowi Kajzarowi.

Wielka i długo wyczekiwana chwila w historii Grodźca. Na ścianie budynku zamkowej oficyny, w której mieści się m.in. Officyna Cafe, zawisła tablica upamiętniająca Helmuta Kajzara – jednego z najwybitniejszych dramaturgów, reżyserów teatralnych i teoretyków teatru XX wieku. To właśnie w tym miejscu, w latach 1949-1961, Kajzar mieszkał i kształtował swoje spojrzenie na świat, które później znalazło odzwierciedlenie w jego niezwykle oryginalnej twórczości.

Jednym z przykładów tego przenikania życia codziennego do sztuki jest dramat „Obora”, który zwykłe wiejskie miejsce przemienił słowem pisanym w mikrokosmos uniwersalnych napięć, emocji i zachowań. Osadzony w realiach okresu powojennych absurdów, jest ich satyrycznym odzwierciedleniem, a tłem jest grodziecka rzeczywistość lat 50. XX wieku. 

Odsłonięcia tablicy, które zgromadziło mieszkańców i miłośników teatru. dokonali brat Helmuta Kajzara – Jan Kajzar, wójt Jasienicy – Janusz Pierzyna oraz właściciel obiektu – Michał Bożek. Wydarzenie to było możliwe dzięki ogromnej determinacji i zaangażowaniu członków Macierzy Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Grodźcu, którym należą się szczególne podziękowania za pomysł, Gminie Jasienica za współfinansowanie tej inicjatywy, oraz państwu Michałowi i Zuzannie Bożkom - właścicielom obiektu.

          Liczba uczestników: 30

 

  1. E-publikacje Koła MZC w Grodźcu.

Realizację zadania, dofinansowanego przez Gminę Jasienica w ramach grantu (zadania publicznego) rozpoczęliśmy od zweryfikowania wszystkich 7 wydanych publikacji pod kątem korekty ewentualnych błędów, które mogły się znaleźć w wydaniu tradycyjnym, papierowym. Kolejnym krokiem była konwersja  tekstów do plików ePUAB i MOBI, wykonana przez firmę eLitera s.c., a następnie oznaczenia numerami ISBN uzyskane z Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Skonwertowane  pliki poszczególnych publikacji były sukcesywnie umieszczane w sieci na  stronie internetowej Koła MZC w Grodźcu  www.grodziec.macierz.cieszyn.pl oraz w mediach społecznościowych,  na założonym przez Koło koncie na Facebooku.

A oto wykaz opracowanych e-booków:

  1. Reprint broszury, która ukazała się wraz z pierwszym wydaniem mapy Polski Wacława             Grodeckiego z dedykacją królowi Zygmuntowi II,
  2. Śpiewnik regionalny koła MZC  w Grodźcu,
  3. Józef  Bożek – Genialny  wynalazca  z Bier w świetle wybranych  materiałów,
  4. Historia szkolnictwa w Grodźcu - I tom Monografii Grodźca,
  5. Spełnione marzenia życie i losy wojenne Jana Kalfasa pilota RAF-u,
  6. Grodziec i jego właściciele – II tom  Monografii Grodźca,
  7. Grodziec i jego mieszkańcy – III tom Monografii Grodźca.

Sprawozdanie Sekcji Turystycznej – nasze beskidzkie wędrówki – 2024

  • 2024-04-13 – Pętla Brenna Hołcyna – pierwsze wiosenne wyjście w góry z punktem startowym w Brennej Hołcynie, trasa Bajkowym Szlakiem Utopca do Chaty Grabowa, przez Kotarz na Halę Jaworową aby stamtąd wrócić do punktu wyjścia w Brennej. Zachwycałyśmy się piękną pogodą i doskonałymi widokami.
  • 2024-04-30 – Trasa z Szyndzielni przez Klimczok, Stoły i Błatnią do Jaworza Nałęża. Po drodze oczywiście piękne widoki na Tatry, Babią Górę i Pilsko, kolejny – to panorama obejmująca Czantorię, Stożek, a także Pasmo Wiślańskie. Na zakończenie oczywiście kwaśnica i krótki odpoczynek na ławeczce z Wiesiem Dymnym.
  • 2024-05-12 – Z Salmopola do Cieńkowa. Ścieżki Beskidu Śląskiego zachwyciły nas pięknymi majowymi krajobrazami, bogactwem przyrody, dźwiękami otaczającej przyrody, śpiewem ptaków oraz zapierającymi dech w piersiach widokami.
  • 2024-06-18 – Pętla Złatna Huta. Tym razem Beskid Żywiecki, malownicza wycieczka górska wśród zieleni i kwitnących łąk dostarczyła nam mnóstwo radości i wytchnienia od codziennych spraw.
  • 2024-09-22 – Ścieżka Rycerska – pętla Czantorii, czyli wyprawa wśród pięknych buków na szczyt Wielkiej Czantorii, dalej do czeskiego schroniska, potem, zejście do stacji kolejki linowej na Poniwcu i powrót do Ustronia. A skąd w tym miejscu rycerski szlak? Legenda głosi, że w głębiach Pasma Czantorii znajduje się złota komnata, w której wnętrzu uśpieni rycerze czekają na sygnał. Kiedy zabrzmi trąbka zbudzą się, by walczyć ze złem i niesprawiedliwością na świecie, a rozsiać miłość i sprawiedliwość.
  • 2024-10-18 – Malinowa Skała – Pętla Szczyrk. Ze szczytu Skrzycznego spacerowym, urozmaiconym szlakiem w jesiennej szacie drzew, krzewów i traw na Malinową Skałę. Tam krótki odpoczynek, a „po drodze” jeszcze wyjazd na Salmopol, gdzie podają wyśmienite placki ziemniaczane.

Strona Koła: www.macierz-grodziec.org
 

  • 13-_uczestnicy_koncertu.JPG

    II MAJOWY KONCERT

    II MAJOWY KONCERT, jaki odbył się w niedzielne popołudnie 18 maja w kościele p.w. św. Apostoła Bartłomieja w Grodźcu, zorganizowało miejscowe Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy w Jasienicy a okazją ku temu była 5-ta rocznica powstania Koła.

  • 7-_Przed_zamkiem_w_Dziegielowie.JPG

    ZWIEDZANIE OBIEKTÓW HISTORYCZNYCH NA ZIEMI GOLESZOWSKIEJ

    Zarząd Koła MZC w Grodźcu zorganizował w dniu 24 maja dla członków oraz osób zainteresowanych spotkanie wyjazdowe po ziemi goleszowskiej. Celem imprezy było poznanie ciekawych historycznie miejsc i obiektów w Goleszowie i sołectwach Gminy.

Facebook
MZCnew version 11