Klub MZC Literacki "NADOLZIE"
KOŁA MZC » Klub MZC Literacki "NADOLZIE"
Klub Literacki "NADOLZIE" - prezes Jolanta Skóra.
Stan liczebny Koła przez cały rok 2024 nie uległ zmianie i wynosił 13 osób.
Koło nie posiada własnej siedziby, a zebrania odbywają się Domu Macierzy w Cieszynie. Koło posiada zestaw filiżanek i talerzyków (18). W trakcie roku odbyło się 10 protokołowanych zebrań Zarządu Koła i 10 zebrań ogółu członków.
Nasza koleżanka Bogdana Zakolska w czerwcu 2024 r. uzyskała godność Honorowego Członka Macierzy.
Udział członków KL” Nadolzie w XXI Koncercie muzyki i poezji z cyklu „Jesienne wiatru granie” , uroczystości, która miała miejsce 27.10.2024r. w Drogomyślu przy Kościele Augsbursko-Ewangelickim w sali Effata.
IMPREZY ZORGANIZOWANE PRZEZ KOŁO I SEKCJE
- 24 stycznia 2024 – Temat spotkania: „Obrzędowość ludowa związana z obchodami Świąt Godowych na Śląsku Cieszyńskim” - opowiedziana przez Lidię Lankocz – etnologa, choreografa, instruktora tańca, ze specjalizacją tańca ludowego.
- 20 lutego 2024 – Temat spotkania: „Jutro tj. 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego”. Krótka pogadanka nt. wymierających języków. Recenzja książki Anny Goc pt. Głusza. Poruszenie tematyki osób głuchych i omówienie ich naturalnego języka migowego – Jolanta Skóra, surdopedagog.
- 19 marca 2024 – Temat przewodni: „Poezja Jerzego Kronholda. Interpretacje”. Czym dla Ciebie jest poezja? Rozważania związane ze Światowym Dniem Poezji. Temat II: „Kobieta w wierszach własnych i w wierszach klasyków.
- 23 kwietnia 2024 – Temat przewodni: „Tworzenie to tylko połowa radości” – Poezja i inne formy działalności kulturalnej Anny Mazur – spotkanie autorskie.
- 21 maja 2024 – Temat I: „Przedmioty, które nas otaczają” - inspiracją do napisania wiersza - kontynuacja tematu zasugerowanego na poprzednim spotkaniu.
- 17 czerwca 2024 – Temat I: „Wspomnienie Pawła Małysza w rocznicę śmierci” – obejrzenie o Nim filmu zrealizowanego przez Wacława Morawskiego, byłego prezesa Stowarzyszenia Autorów Polskich w Bielsku-Białej i jednocześnie przyjaciela KL „Nadolzie”. Temat II: Promocja tomiku Na śladach przeszłości Wacława Morawskiego.
- 17 września 2024 – Temat przewodni: Motto W zagłębieniu dłoni rozpuszczę kryształki lodu i wszystko jest takie proste Dobór wierszy do myśli zawartej w cytacie oraz przygotowanie wraz z Anną Mazur scenariusza poetycko-muzycznego i włączenie się do uroczystości „Jesienne wiatru granie” zaplanowanej na 27.10.2024 r. w Parafii Ewangelickiej w Drogomyślu. Temat II: Podsumowanie benefisu Teresy Waszut, który odbył się 26 czerwca br. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, a zorganizowanego przez Cieszyńską Studnię Literacką.
- 15 października 2024 - Temat: „Urszula Kozioł - Literacka Nagroda NIKE 2024”. Życiorys oraz twórczość laureatki.
- 19 listopada 2024 – Temat I: „Tradycje, zwyczaje i wróżby andrzejkowe. Skąd się wzięły?” Pogawędka etnografa Lidii Lankocz. Temat II: „Twórczość Andrzeja Macury”. Refleksje po spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.
- 10 grudnia 2024 - Temat: „Nasze opowieści wigilijne z przesłaniem - równie ważnym jak te u Dickensa”. Wigilijne biesiadowanie. Dzielenie się słowem jak opłatkiem, śpiewanie kolęd i kosztowanie świątecznych wypieków i innych specjałów.
Klub Literacki „Nadolzie” od lat współpracuje z: Biblioteką Miejską w Cieszynie, Stowarzyszeniem Miłośników Dzięgielowa, Chórem Parafii Ewangelickim w Dzięgielowie, Izbą Regionalną w Cisownicy, a z Uniwersytetem Trzeciego Wieku - Bożena Pochaba i Bogdana Zakolska).
Jolanta Skóra utrzymuje kontakty z poszczególnymi Kołami MZC: nr 1 w Cieszynie, z Kołem w Grodźcu i w Strumieniu.
Lidia Lankocz była współorganizatorem i prowadziła „Noworoczne Spotkania Seniorów Goleszowa Górnego i Dolnego”.
Maria Nowak, w ramach współpracy z Czytelnią Katolicką w Ustroniu, uświetniła poezją promocję książki dotyczącej ks. Alojzego Wencepla, budowniczego kościoła katolickiego w Ustroniu – Polanie, który kwaterował i opiekował się bezdomnymi.
Teresa Waszut – udział w promocji „Księgi jubileuszowej beskidzkich poetów i pisarzy w Istebnej” Z miłością do gróni dr Małgorzaty Kiereś i Barbary Juroszek, a także współorganizowanie ze Stowarzyszeniem Miłośników Cisownicy spotkania autorskiego Anny Mazur.
Anna Mazur – honorowy patronat nad Chórem Żeńskim Voce Viva w Drogomyślu, a także wraz z Przemysławem Brańczykiem (organy) – Organowy Koncert Reformacyjny – wieczór poetycko-muzyczny.
Ponadto współpracujemy z innymi stowarzyszeniami: Nauczycielskim Klubem Literackim przy ZNP – Zarząd Okręgu Śląskiego w Katowicach (Teresa Chwastek, Jolanta Skóra i Teresa Waszut); Cieszyńską Studnią Literacką z siedzibą w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie (Teresa Chwastek, Andrzej Macura, Jolanta Skóra, Henryka Szypuła i Teresa Waszut); Stowarzyszeniem Autorów Polskich oddział w Bielsku-Białej (Krystyna Kurzyca, Andrzej Macura, Maria Nowak, Jolanta Skóra, Teresa Waszut). Uczestniczymy w Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Czechowicach Dziedzicach organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów Polskich (Andrzej Macura 19.09-21.09. 2024); w Festiwalu Poetyckim „Ars Poetica Neosoliensis” w Słowacji, w Banskiej Bystrzycy (Jolanta Skóra - udział, prezentacja własnych wierszy tłumaczonych na j. czeski i słowacki 20.06.2024 r.).
Członkowie Klubu publikują w:
„Panoramie Goleszowskiej”, „Gazecie Ustrońskiej”, „Nowej Formacji”, Kalendarzu Ustrońskim 2024, Kalendarzu Cieszyńskim 2024. Ponadto Teresa Waszut w Antologii pt: Na kartach gróni pisane - Literatura Trójwsi Beskidzkiej, a także w „Informatorze spod Tułu” zamieściła wspomnienia Dlaczego pokochałam Cisownicę. cz. 1. Z kolei Anna Mazur zamieściła wiersz w czasopiśmie „Jesteśmy” wydawanym przez Parafię Ewangelicką w Drogomyślu.
Nasi członkowie uczestniczyli w pracach jury konkursów gwarowych:
- Lidia Lankocz – przewodnicząca Powiatowego Recytatorskiego Konkursu Gwarowego Tu sóm moji Korzynie w Pierścu;
- Anna Mazur – udział jury konkursu Rzóndzymy po naszymu, organizowanego corocznie przez ZSP w Pruchnej;
- Anna Mazur – udział w jury Międzynarodowego Konkursu Emilii Michalskiej, organizowanego przez MGOK w Strumieniu oraz udział w jury Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. J. Kubisza w Cieszynie.
Członkowie Koła wnioskują do Zarządu Głównego i innych Kół MZC o przekazywanie swoim członkom ważnych informacji, ciekawych wydarzeń pozostałych Kół z okólników, które otrzymują prezesi.
Członkowie Klubu Literackiego "NADOLZIE"
Biografie członków Klubu Literackiego