AKTUALNOŚCI

 • sztandar1.jpg

  Kalendarium

  Kalendarium wystawiania Pocztu Sztandarowego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przez Koła Terenowe na lata 2019 - 2022.

 • Komunikat

  Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej informuje, iż z powodu urlopu w dniach:

  21.06.2019 – 24.07.2019 Biuro MZC będzie nieczynne,

  15.07.2019 – 31.07.2019 Kostiumernia będzie nieczynna.

  
   Za utrudnienia przepraszamy

   

 • wakacje1.gif

  Życzenia

  Zarząd Główny MZC życzy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń. Udanego i bezpiecznego wypoczynku!

 • zlaz15.jpg

  Złaz Górski 2019

   

  W dniu  29 czerwca 2019 roku Zarząd Główny MZC organizuje:

   

  IX Złaz Górski Macierzy Ziemi Cieszyńskiej
  im. Władysława Orszulika

 • dzien_tradycj_SR.jpg

  XIV Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego

  Koło nr 6 MZC oraz COK "Dom Narodowy" zapraszają 9 czerwca 2019 na kolejny Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego Rozpoczynamy o godz. 12.00 Mszą Św. w Kościele Parafialnym Św. Marii Magdaleny w Cieszynie z udziałem Kapeli Ludowej "Jetelinka" z Istebnej, następnie o godz. 14.00 na Rynku w Cieszynie rozpoczyna się program artystyczny.
  W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - COK

 • Styp.Macierzy.jpg

  Stypendia na rok szkolny 2019/2020

  Rada Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego oraz Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej mają przyjemność ponownie zaprosić do składania wniosków o przyznanie stypendiów macierzowych i pomostowych na rok szkolny 2019/20. Więcej informacji.

 • .

 • komunikat.jpg

  Komunikat

  Zarząd Główny MZC informuje, iż zwyczajny, sprawozdawczy Walny Zjazd Delegatów Macierzy odbędzie się w dniu 18 maja 2019 r., o godz. 8.30 w pierwszym terminie lub o godz. 9.00 w drugim terminie w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie przy pl. Londzina 3.

 • MM.jpg

  Pamięci Mariusza Makowskiego (1958-2019)

  „Kocham cię Ziemio Cieszyńska, więc cóż mogę ci dać?”

  To piękne wyznanie i proste pytanie przez lata towarzyszyło nieodżałowanej pamięci Kustoszowi, Mariuszowi Makowskiemu. Choć dzieciństwo i młodość spędził w Katowicach, to gdy przybył na Ziemię Cieszyńską, związał się z nią na zawsze, oddając jej bez reszty swe serce, talent i czas.

  „Kocham cię Ziemio Cieszyńska, więc cóż mogę ci dać?”
  Swoją miłość do cieszyńskiej ojczyzny, umiłowanej za jej bogactwo kulturowe, różnorodność i wielobarwność wynikające z tradycji i wielonarodowościowych wpływów, pielęgnował przez wiele lat swego życia, harmonijnie łącząc pasję z pracą zawodową i różnorodną aktywnością społeczną...

 • Konferencja Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku

  Drodzy członkowie, sympatycy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwa Miłośników Regionu!
  Cieszyński Uniwersytet III Wieku zaprasza wszystkich Seniorów do wzięcia udziału w Konferencji „Jak  mądrze dbać o zdrowie w dojrzałym wieku ?” podczas której uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się z ekspertami w dziedzinie profilaktyki zdrowia. Zorganizowane prelekcje będą  miały na celu edukowanie i zmotywowanie seniorów do świadomego dbania o własne zdrowie.

  Konferencja odbędzie się  12 marca 2019, o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej US w Cieszynie, ul. Bielska 62. Wstęp wolny.  bezpłatny.

  Zaproszenie: zaproszenie_2019.pdf

 • 1% prosimy o wsparcie

  W imieniu Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zwracam się do wszystkich Członków Macierzy oraz naszych sympatyków, przyjaciół z gorącym apelem o skorzystanie z możliwości zadysponowania

  1% podatku przy rozliczaniu deklaracji PIT i zadeklarowania go na rzecz :

  Macierz Ziemi Cieszyńskiej,
  Zarząd Główny
  Ul. Stalmacha 14, 43-400 Cieszyn
  Nr KRS 0000032238

       Nie wiąże się to z żadnymi kosztami ze strony osób deklarujących, a Macierzy pozwala na fundowanie stypendiów dla uczniów klas maturalnych i studentów pierwszego roku studiów.

                                                                                                             Marta Kawulok

  Pragniemy poinformować, iż w okresie działalności Rady Funduszu Stypendialnego Śląska Cieszyńskiego ufundowano macierzowe stypendia dla uczniów klas maturalnych i studentów pierwszego roku studiów, nadto stypendia pomostowe „Dyplom marzeń" oraz stypendia artystyczne im. Maćka Olbrychta. Co roku także ustanawiamy nagrody specjalne.

 • 114119.jpg

  Kalendarz Cieszyński 2019

  Do rąk miłośników wydawnictw regionalnych trafił „Kalendarz Cieszyński” na 2019 rok. To już 35 edycja tego popularnego almanachu, ukazującego się od 1985 roku, dzięki staraniom społeczników skupionych w kręgu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.  Almanach zredagowany przez kolegium pod przewodnictwem Mariusza Makowskiego, zawiera wiele ciekawych artykułów historycznych i wspomnieniowych oraz unikalnych ilustracji.

  "Kalendarz Cieszyński 2019" można zakupić w biurze Zarządu Głównego MZC. Cena jednego egzemplarza wynosi jedyne 25 zł.

  Do nabycia są również archiwalne wydania "Kalendarza Cieszyńskiego".

 • 39518_3.jpg

  Prośba Kolegium Redakcyjnego „Kalendarza Cieszyńskiego”

  Materiały przewidziane do rocznika 2020 „ Kalendarza Cieszyńskiego” prosimy dostarczać na płytce CD wraz z wydrukiem, do końca czerwca 2019r., do biura Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy ul. P. Stalmacha 14 w Cieszynie.

  • Teksty biograficzne prosimy zaopatrywać w wizerunki opisywanych postaci oraz wiązać je z ich okrągłymi rocznicami ( urodzin, zgonu).
  • Artykuł maksymalnie może składać się z 10 stron maszynopisu znormalizowanego tj. 1800 znaków łącznie ze spacjami.
  • Kwalifikacji materiałów do „Kalendarza Cieszyńskiego” dokonuje kolegium redakcyjne.
  • Kolegium redakcyjne zastrzega sobie prawo dokonywania zmian i skrótów do artykułów.
  • Niestety nadal nie posiadamy środków na honoraria autorskie, o czym z przykrością informujemy Szanownych Współautorów„Kalendarza Cieszyńskiego”.
 • .