Gra miejska „Śladem Bohaterów /1914/”

AKTUALNOŚCI » Gra miejska „Śladem Bohaterów /1914/”

20 września, w sobotę, w godzinach porannych mieszkańcy Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego będą mogli wziąć udział w organizowanej przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej wyjątkowej Grze Miejskiej, jednej z atrakcji obchodów setnej rocznicy wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna, zatytułowanej: „Śladem Bohaterów /1914/”.

 

W roku 1914 nad Europą i światem zawisły czarne chmury. Wojna światowa – zmagania gigantów – europejskich mocarstw o pieniądze, wpływy kolonialne i supremację na starym kontynencie, zwiastująca ogrom nieszczęść dla milionów ludzi, budziła też ogromne nadzieje. Oto nastał konflikt narodów, o który modlił się Mickiewicz, na który czekały pokolenia Polaków, w nadziei, iż starcie potęg zaborczych pozwoli po latach niewoli wskrzesić Polskę. Dla tysięcy, wychowanych w tradycji romantycznej, młodych polskich patriotów, śniących przez lata o wojsku polskim i walce za Ojczyznę, wybuch wojny światowej oznaczał czas czynu, walki zbrojnej, do której przygotowywali się od lat w drużynach strzeleckich, sokolich i skautowych. Stąd też, na wezwanie Józefa Piłsudskiego i przywódców polskich w zaborze austriackim, masowo wstępowali do legionów, mających walczyć przeciw Rosji, u boku armii austro-węgierskiej.

Nie inaczej było na Śląsku Cieszyńskim, ziemi, co prawda od blisko 600 lat rozłączonej od Macierzy, ale która zdołała wykształcić i wychować dziesiątki, setki polskich patriotów. Ziemia ta wysłała do polskich legionów ponad 600 ochotników, w większości  młodzież zaledwie osiemnasto-, dwudziestoletnia, która wyruszyła na front z marzeniem by wskrzesić Polskę. Ta imponująca, jak na śląskie warunki liczba, mogła być kilkukrotnie wyższa, gdyby nie to, iż większość pełnoletnich Polaków na Śląsku, została już wcześniej powołana pod broń i wcielona w szeregi cesarsko-królewskiej armii, a także dlatego, iż śląscy przywódcy z czasem zahamowali zaciąg do legionów, w obawie, by na wojnę nie ruszyło całe młode pokolenie cieszyniaków, stanowiące przyszłość i potencjalną elitę narodu.

Początek września 1914 roku to czas decydujących przygotowań Legionu Śląskiego do wymarszu z Cieszyna. Czy miejscowej młodzieży – uczniom Gimnazjum Polskiego i młodym skautom uda się przekonać starszyznę i legionowych oficerów do tego, by przyjąć ich do oddziału i by, wraz ze starszymi kolegami, mogli oni ruszyć na front?

 

Oto zarys fabuły gry miejskiej, przygotowanej dla młodych cieszyniaków przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej w stulecie wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna. Nawiązująca do wydarzeń historycznych gra, przeniesie jej uczestników w realia sprzed 100 lat, odtwarzając jeden z najciekawszych i najchlubniejszych epizodów lokalnej i narodowej historii.

Jej uczestnicy przeniosą się 100 lat wstecz, by śledzić formowanie się polskich oddziałów wojskowych w Cieszynie, z myślą, by zdobyć zaufanie kierowników Legionu Śląskiego i zaciągnąć się w jego szeregi. Nie będzie to zadanie łatwe – gdyż będą musieli wykazać się bystrością, doświadczeniem i sprawnością fizyczną, znacznie przewyższającą ich wiek, wykonując szereg zadań, będących przepustką do legionu. W tym czasie nie tylko poznają oni topografię Cieszyna czasów Franciszka Józefa oraz jego tajemnice, ale też zapoznają się z życiem jego polskiej i niemieckiej społeczności. Przede wszystkim jednak  przejdą zaprawę bojową, która z pewnością przyda im się przed zbliżającą się wojenną przygodą, o ile będzie im dane na nią trafić.

Gra miejska skierowana jest do dwóch grup docelowych. Pierwszą jest młodzież cieszyńskich liceów i gimnazjów, reprezentująca poszczególne placówki oświatowe (ich starty odbywać się będą między godziną 10.00 a 12.00, drugą zaś – inne grupy, złożone z młodzieży szkolnej i rodzin (których starty przewidziano między 12.00 a 14.00).

Osoby, które zdecydują się wziąć udział w grze, dysponując planem ówczesnego miasta, odwiedzą poszczególne historyczne lokalizacje, zdobywając informacje na temat legionów i możliwości zaciągnięcia się do nich. Czekają ich zadania wymagające koncentracji, sprawności fizycznej i kondycji, oprócz tego będzie trzeba wykazać się jednak pewną znajomością historii Polski i swojego regionu z owego okresu. Ponieważ każdy z zespołów powinien liczyć od 2 do 6 osób, mogą się one składać, zarówno z miłośników historii, jak i osób lubiących aktywność fizyczną, by zespół się wzajemnie uzupełniał, gdyż większość zadań będzie wykonywał wspólnie.

Jakkolwiek grę będzie można ukończyć bez dużego przygotowania teoretycznego, to jej uczestnicy, jeśli chcą wywalczyć najwyższe lokaty, powinni posiąść podstawowe informacje o życiu na Śląsku Cieszyńskim pod panowaniem austriackim i sytuacji Polaków w 1914 roku. Dobrze wiedzieć coś nie tylko o okolicznościach wybuchu I wojny światowej i stworzeniu legionów polskich (informacje na temat cieszyńskich legionistów wraz z ciekawymi zdjęciami znaleźć można na stronie Książnicy Cieszyńskiej: http://legionisci.kc-cieszyn.pl/index.php/content,600/) ale też znać szerszy kontekst wydarzeń z sierpnia 1914 roku.

Gra odbywać się będzie 20 IX 2014 r. na terenie Cieszyna, jej czas trwania to ok. 2 godziny. Starty drużyn będą odbywały się począwszy od godziny 10.00, aż do 14.00, indywidualnie dla każdego zespołu o wyznaczonej porze. Aby wziąć udział w grze, wymagane jest dokonanie rejestracji telefonicznej, której można dokonać pod telefonem: 506 916 930 lub adresem wojciech.swies@gmail.com, którego rezultatem będzie otrzymanie konkretnego terminu startu. Liczba zgłoszeń jest ściśle ograniczona, w przypadku zarejestrowania się mniejszej od planowanej liczby drużyn, w grze będą mogli wziąć udział również chętni, którzy dokonają rejestracji „z marszu”, w dniu rozgrywania gry, w jej  punkcie startowym.

Ważne, by grupy złożone z młodzieży szkolnej, posiadały pisemną zgodę rodziców na samodzielny udział.

ZGODA_RODZICA_OPIEKUNA_PRAWNEGO_DZIECKA_.pdf.

Wzór oświadczenia zgłoszenia zespołu:

OSWIADCZENIE_ZGLOSZENIE_ZESPOLU.pdf

Regulamin gry: Regulamin_gry_2014.doc

Zachętą do wzięcia udziału w grze, oprócz gwarantowanych – niezapomnianych przeżyć i świetnej zabawy, niech będą wyjątkowe upominki i nagrody, przygotowane przez Macierz dla każdego z legionowych ochotników – wśród nich najcenniejszy, wykonany specjalnie dla Śląskich Legionistów oznaczenie – Legionowy Orzełek, przypominający o bohaterach, którzy w 1914 roku, wbrew wszystkiemu ruszyli wprawiać w czyn marzenia o wolnej Polsce.

Każdy z zespołów biorących udział w grze otrzyma również oprócz  szereg cennych, niedostępnych zazwyczaj w sprzedaży publikacji i pamiątek dotyczących (przede wszystkim) naszej małej ojczyzny – Śląska Cieszyńskiego, ufundowanych m.in. przez: Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, Urząd Miasta Cieszyna, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Kongres Polaków w Republice Czeskiej, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej, Bank Spółdzielczy w Cieszynie.

Dla najlepszych drużyn w obu kategoriach (szkół ponadpodstawowych i rodzin), wręczonym będzie kilka kompletów „Dziejów Cieszyna”, a także szereg nagród specjalnych.

Oprócz wymienionych wyżej instytucji, będących sponsorami i współorganizatorami gry, jej organizację wsparły także takie instytucje jak: Těšínské Divadlo Český Těšín, Transgraniczne Centrum Wolontariatu, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podchalańskich, Hufiec ZHP Cieszyn oraz Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie.

Realizowana przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej inicjatywa w atrakcyjnej dla młodzieży formule gry miejskiej (zawierającej elementy nauki, zabawy i rywalizacji), ma na celu krzewienie pamięci o niezwykłym Polskim dziedzictwie Śląska Cieszyńskiego, przede wszystkim zaś o młodych bohaterach roku 1914, którzy wystawili sobie oraz swym rodzinom, wychowawcom i całemu śląskiemu społeczeństwu najbardziej chlubne z możliwych świadectw, dając nam dowód dojrzałości i gotowości do największych poświęceń w imię wyznawanych ideałów. Winniśmy to zachować w pamięci, stawiając współczesnej młodzieży ich bezprzykładną ofiarność za przykład, godny szacunku, czy nawet wprost – naśladowania.

Facebook
MZCnew version 11