Fotorelacja - Gra Miejska „Śladem Bohaterów /1914/”

WYDARZENIA W MACIERZY » 2014 rok » Fotorelacja - Gra Miejska „Śladem Bohaterów /1914/”

Cofnąć się o 100 lat wstecz do momentu formowania się Legionu Śląskiego w Cieszynie. Poznać osobiście czołówkę działaczy legionowych na czele z pastorem Janem Stonawskim, ks. Józefem Londzinem, a przede wszystkim – Janem Łyskiem, Józefem Lebiedzikiem czy „tatą” Hieronimem Przepilińskim. Wziąć udział w przygotowaniach do wymarszu – odbyć kursy bojowe, strzeleckie, medyczne i musztrowe. Udowodnić, że zasługuje się na miejsce w szeregach elitarnej jednostki, a w końcu – zostać pasowanym na Legionistę, by wyruszyć w walkę o niepodległą Polskę. To wszystko było możliwe w sobotę 20 września, kiedy odbyła się kolejna edycja gry miejskiej „Śladem Bohaterów”. W organizowanej przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej grze wzięło przeszło 50 młodych uczestników, poznając okoliczności jednego z najciekawszych epizodów naszej regionalnej historii – wybuchu pierwszej wojny światowej na Śląsku Cieszyńskim i wymarszu Legionu Śląskiego, którego 100. rocznicę obchodzono 20 i 21 wrzesień 2014 roku uroczyście w Cieszynie.

W czasie gry jej uczestnicy gry wcielili się w role uczniów polskiego gimnazjum, którzy chcąc zostać legionistami i wyruszyć na front by walczyć o wyzwolenie Polski spod jarzma zaborców, musieli udowodnić swoją determinacją i przydatność do służby w formowanej jednostce. By szczęśliwie dotrzeć do mety musieli oni poznać topografię Cieszyna z 1914 roku, a przede wszystkim stanąć naprzeciw wyzwaniom podczas których pomocne były – wiedza, spryt, sprawność fizyczna i najrozmaitsze talenty, gdyż wykazać się musieli, m.in.: w udzielaniu pierwszej pomocy, rzucie do celu granatem, strzelaniu na strzelnicy otwartej i zamkniętej, ale także np.: w śpiewaniu (nie mówiąc o wiedzy historycznej dot. Cieszyna, historii Polski i I wojny światowej). Każde realizowane zadanie było punktowane, a po podliczeniu wyników wyłoniono najlepsze drużyny. Zmagania, w których wzięło udział 10 kilkuosobowych zespołów, toczyły się w dwóch kategoriach: cieszyńskich szkół średnich oraz otwartej dla wszystkich pozostałych zainteresowanych. W pierwszej zwyciężyła reprezentacja Liceum im. M. Kopernika w Cieszynie, zaś w drugiej – zespół złożony z uczniów klasy wojskowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ZS Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie (szczegółowe wyniki poniżej). Jak wyglądał przebieg gry i kolejne wątki odkrywane przed graczami ilustrują dobrze załączone zdjęcia.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Oprócz cennych publikacji książkowych należały do nich także: bilety do kina i na ściankę wspinaczkową. Na wszystkich uczestników gry, którzy dotarli do mety, oprócz wojskowej menaży czekały zaś, m.in.: pamiątkowe orzełki legionowe z 1914 r.. wykonane w Zakładzie Poligrafii Reklamowej Pana Piotra Zwiasa z Ustronia, dzięki życzliwości właściciela i wsparciu finansowemu Banku Spółdzielczego z Cieszyna, dzięki życzliwości pani prezes Aliny Rakowskiej. Po ukończeniu gry, jej uczestnicy podziwiać mogli także rekonstrukcję historyczną, jaka tego dnia zorganizowana została na Rynku i Górze Zamkowej przez Pana Krzysztofa Neściora i Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we Wrocławiu (kilku szczęśliwców mogło nawet wziąć w niej udział!).

Całość przedsięwzięcia udała się bardzo dobrze, a uczestnikom gry z pewnością na długo pozostaną w pamięci przeżyte przygody i spotkanie z wieloma napotkanymi tego dnia postaciami historycznymi związanymi z wydarzeniami towarzyszącymi formowaniu i wymarszowi Legionu Ślaskiego z Cieszyna (oprócz wymienionych we wstępie osób, byli to m.in.: Ignacy Domagalski, Tadeusz Michejda, Ludwik Zych). W ich role, ofiarnie i niezwykle przekonywająco wcielili się wolontariusze i cieszyńscy militaryści (w realizacji gry wzięło udział łącznie 25 osób!).

Podkreślić należy, iż zorganizowana przez Macierz impreza odbyć się mogła dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób, instytucji i organizacji. Wśród partnerów przedsięwzięcia wymienić należy: Urząd Miasta Cieszyna, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Kongres Polaków w Republice Czeskiej, Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Piotr Zwias Zakład Poligrafii Reklamowej, Těšínské Divadlo Český Těšín, Transgraniczne Centrum Wolontariatu, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, Zakład Doskonalenia Zawodowego przy ZS Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, Szkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji gry należą się Państwu: Waszut z Ustronia, Alinie Rakowskiej – prezes Banku Spółdzielczego, Krzysztofowi Neściorowi, Kamilowi Wach, Jurandowi Szwedzie, Markowi Mosz, Mariuszowi Kolanko, Krzysztofowi i Renacie Fober oraz Iwona Bebek – dyr. Zespołu Szkół im. Szybińskiego w Cieszynie.

Serdecznie dziękujemy!

Marta Kawulok - prezes Zarządu Głównego MZC

Wojciech Grajewski i Wojciech Święs

Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Towarzystwo Miłośników Regionu


Szczegółowe wyniki gry miejskiej „Śladem Bohaterów /1914/”

I Grupa:

I miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (31 pkt)
II miejsce: Zakład Doskonalenia Zawodowego przy ZS Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie (30 pkt)

III miejsce: Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego (29 pkt)

IV miejsce: ZS Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie (28 pkt)

V miejsce: Szkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie (27 pkt)

VI miejsce: ZS Technicznych w Cieszynie (20 pkt)

II Grupa (tzw. otwarta):

I miejsce: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Cieszynie (28 pkt)
II miejsce: grupa pn. Młodzi Legioniści (27 pkt)
III miejsce: grupa pn. Brygada Matejki (27 pkt)
IV miejsce: grupa pn. Eskadra Wilków Alfa (26,5 pkt)

Facebook
MZCnew version 11