2014 rok

WYDARZENIA W MACIERZY » 2014 rok

 • W_Macierzy,10.XII.14._081.jpg

  Spotkanie Koła nr 1 i Klubu Literackiego "Nadolzie"

  W dniu 10 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie Koła nr 1 i Klubu Literackiego "Nadolzie". W spotkaniu gościnnie uczestniczyli członkowie Koła MZC z Zebrzydowic.

 • Marklowscy_w_Grod_¦cu_001[1].jpg

  Baronowie Marklowscy na Zamku w Grodźcu

  W dniu 23 października odbyło się spotkanie na Zamku w Grodźcu. Prelekcję multimedialną na  temat "Baronowie Marklowscy na Zamku w Grodźcu" przedstawił historyk mgr Mariusz Makowski, kustosz Muzeum w Grodźcu.

 • 23.jpg

  Nagrody Ondraszka

  Już XIII Macierz Ziemi Cieszyńskiej wręczyła nagrody osobom, które swoją postawą i działaniem wspierają rozwój tradycji i folkloru na Ziemi Cieszyńskiej.

  22 listopada w Cafe Muzeum podczas uroczystego spotkania Zarząd Koła wraz z Kapitułą wręczył tradycyjnie wyróżnienia w postaci lasek z wyrzeźbionym wizerunkiem zbójnika Ondraszka. W tym roku to szczególne wyróżnienie trafiło na ręce: Krystyny Mruzek z Jabłonkowa-założycielki i kierowniczki zespołu ludowego "Lipka", Moniki Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki- kierownika kapeli ludowej "Jetelinka", Jarosława jot Drużyckiego - publicysty i literata z Warszawy oraz Mariana Steffeka z Czeskiego Cieszyna - kierownika Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Czeskiej Republice.

 • STYPENDIA_MACIERZY_2014._010.jpg

  Trzynasta edycja "Stypendia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej"

  Po raz trzynasty wręczono stypendia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Uroczystość odbyła się w niedzielne popołudnie, 26 października, w sali konferencyjnej Zamku w Cieszynie. Wzięli w niej udział fundatorzy stypendiów, stypendyści i ich rodzice oraz dyrektorzy szkół.

 • 1914_-_GRA_Kola_-[1].jpg

  Fotorelacja - Gra Miejska „Śladem Bohaterów /1914/”

  W czasie gry jej uczestnicy gry wcielili się w role uczniów polskiego gimnazjum, którzy chcąc zostać legionistami i wyruszyć na front by walczyć o wyzwolenie Polski spod jarzma zaborców, musieli udowodnić swoją determinacją i przydatność do służby w formowanej jednostce. By szczęśliwie dotrzeć do mety musieli oni poznać topografię Cieszyna z 1914 roku, a przede wszystkim stanąć naprzeciw wyzwaniom podczas których pomocne były – wiedza, spryt, sprawność fizyczna i najrozmaitsze talenty, gdyż...

 • w_macierzy,10.ix.14._018.jpg

  Spotkanie Macierzowców

  Fotorelacja ze spotkania Członków Macierzy Ziemi Cieszyńskiej z Koła nr 1 z Cieszyna oraz Koła z Zebrzydowic z dnia 10 września 2014

 • na_kam.6.ix.2014._037.jpg

  IV Złaz Górski Macierzy Ziemi Cieszyńskiej im. Władysława Orszulika Wisła – Kamienny

  W sobotę 6 września 2014r. byliśmy na Złazie Górskim MZC im. Władysława Orszulika z metą przy chacie na Kamiennym w Wiśle. Złaz był bardzo udany, pogoda i humory dopisywały, grochówka i kiełbaski pieczone na ognisku były super! aaaaaa... i jeszcze nazbieraliśmy mnóstwo grzybów :) Kto nie był niech żałuje! ;)

  Zapraszamy na kolejny Złaz w przyszłym roku!!

 • 1_wrzesien_2014._012.jpg

  Obchody 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej

  1 września 2014 r.w Cieszynie odbyły się obchody 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Delegacja Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w składzie  Marta Kawulok, Prezes ZG MZC oraz Regina Kapała, Członek ZG MZC złozyła kwiaty tablicą pamiątkową.

  Wystawiony był poczet sztandarowy z Koła MZC nr 3. 

 • dzien_tradycji_jpg-485x304.jpg

  VI Międzynarodowy Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Pogranicza w Strumieniu

  Dnia 1 czerwca br w Strumieniu odbył się VI Międzynarodowy Dzień Tradycji, Stroju i Pieśniczki Pogranicza. Na zaproszenie Koła Macierzy w Strumieniu, z ramienia Zarządu Głównego MZC uczestniczył I Wiceprezes Bronisław Brudny.

 • 019.jpg

  Artyści z Zaolzia dla ratowania organów Kościoła Jezusowego

  Prezes Koła nr 2 Macierzy "Mały Jaworowy" w Cieszynie  pan Eugeniusz Raabe był pomysłodawcą oraz głównym organizatorem koncertu pt " Artyści z Zaolzia dla ratowania organów Kościoła Jezusowego", który odbył się 8 czewca br. w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

 • dzien_tradycji.jpg

  IX Dzień tradycji i stroju regionalnego

  Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy współpracy z Zarządem Głównym PZKO, wraz z jego Obwodem Cieszyńskim oraz COK " Dom Narodowy" zorganizowało IX Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego" w dniach 7 i 8 czerwca br.

  Słowa uznania i gratulacje dla Zarządu Koła nr 6 za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.

   

 • mac._zebrz.9.vi.14._047.jpg

  "Smażenie jajecznicy"

  Koło w Zebrzydowicach zorganizowało tradycyjne "smażenie jajecznicy". Wśród zaproszonych na imprezę macierzową byli przedstawiciele ZG MZC oraz Koła nr 1 z Cieszyna.

  Jajecznica była przepyszna!!

  Gratulacje dla Zarządu Koła w Zebrzydowicach za wspaniałą atmosferę oraz organizację spotkania.

 • WZD_Macierzy_17.V.14._009.jpg

  Zjazd Delegatów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej

  W dniu 17 maja 2014 roku  odbył się Zwyczajny Sprawozdawczo-Wyborczy Walny Zjazd Delegatów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej  po uzyskaniu absolutorium dla Zarządu Głównego MZC za okres sprawozdawczy, dokonał wyboru nowych władz Stowarzyszenia. W dniu 19 maja br. odbyło się Plenarne posiedzenie Zarządu Głównego MZC, na którym ukonstytuowały się nowe władze Macierzy.

 • 3_maj_2014._022[1].jpg

  Święto Konstytucji 3 Maja

  Delegacja Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej uczestniczyła w obchodach Konstytucji 3 Maja w Cieszynie.

 • Pod_Walka,20.III.14._013.jpg

  Uroczysty Apel „Pod Wałką"

  20 marca delegacja ZG MZC złożyła kwiaty przy pomniku pod Wałką w Cieszynie.

   

 • Sp.Now.Macierzy,20.I.14._001.jpg

  Spotkanie Noworoczne w Macierzy

  W dniu 20 stycznia 2014 roku w siedzinie Macierzy odbyło się "Spotkanie Noworoczne".

Facebook
MZCnew version 11